Počet výsledků: 15

Otevřít filtraci

Roboticky asistovaná laparoskopická radikální prostatektomie je jednou z několika metod provedení prostatektomie (chirurgického odstranění prostaty). Operace probíhá podobně jako laparoskopická radikální prostatektomie, tzn. do břišní dutiny pacienta je zaveden optický přístroj a několik chirurgických nástrojů, vše skrze drobné řezy o velikosti 5–10 mm. Chirurg však neoperuje přímo pomocí svých rukou, nýbrž prostřednictvím robota, jehož ramena ovládá speciálním „joystickem“ (podobně jako v počítačové hře, zjednodušeně řečeno). Viz také laparoskopie, radikální prostatektomie.

Laparoskopická radikální prostatektomie je jednou z několika metod provedení prostatektomie (chirurgického odstranění prostaty). Při této „klasické“ laparoskopické operaci je do břišní dutiny pacienta zaveden optický přístroj a několik chirurgických nástrojů, vše skrze drobné řezy o velikosti 5–10 mm; břišní dutina je pak naplněna oxidem uhličitým (CO2), aby měl chirurg během operace lepší přehled. Viz také laparoskopie, radikální prostatektomie.

Laparoskopicky asistovaná vaginální hysterektomie neboli LAVH (zkratka pochází z anglického názvu laparoscopically assisted vaginal hysterectomy) je jednou z několika metod provedení hysterektomie (chirurgického odstranění dělohy). Operace začíná stejně jako totální laparoskopická hysterektomie, tedy laparoskopicky. Chirurg v této první fázi odstraní horní část dělohy, která zasahuje do břišní dutiny. V další fázi je odstraněna zbývající část dělohy, avšak vaginálním přístupem (viz vaginální hysterektomie). Veškerá odoperovaná tkáň je pak z těla pacientky odstraněna skrze pochvu. Viz také laparoskopie, vaginální, hysterektomie.

Otevřená radikální prostatektomie je jednou z několika metod provedení prostatektomie (chirurgického odstranění prostaty). Jedná se o otevřenou operaci, při níž je nutná laparotomie, tzn. řez břišní stěnou. Viz také otevřená operace, radikální prostatektomie.

Retropubická radikální prostatektomie je jednou z několika metod provedení prostatektomie (chirurgického odstranění prostaty). Při této operaci je řez je proveden v oblasti podbřišku, za stydkou kostí. Viz také kost stydká (lat. os pubis), radikální prostatektomie.

Radikální prostatektomie je typ prostatektomie (chirurgického odstranění prostaty), při níž je odoperována celá prostata a některé tkáně v jejím okolí, včetně semenných váčků. Odstraněny mohou být také blízké lymfatické uzliny. Snahou operatéra je uchránit před poškozením nervy, které ovládají erekci penisu a močový měchýř. Radikální prostatektomie je doporučována u všech pacientů s lokalizovaným karcinomem prostaty, tj. nádorem omezeným na prostatu. Existuje několik různých metod radikální prostatektomie: otevřená, laparoskopická, roboticky asistovaná laparoskopická, retropubická a perineální. Viz také radikalita, prostatektomie.

Perineální radikální prostatektomie je jednou z několika metod provedení prostatektomie (chirurgického odstranění prostaty). Při této operaci je řez je proveden v oblasti hráze, tj. mezi šourkem a řitním otvorem. Tato metoda se používá méně často než ostatní metody radikální prostatektomie. Viz také perineální, radikální prostatektomie.

Asistovaná reprodukce je soubor postupů, které se používají při léčbě neplodnosti. Existují tři hlavní metody asistované reprodukce; jejich společným rysem je to, že se při nich manipuluje s pohlavními buňkami (tj. s vajíčky a spermiemi), popř. s embryi: nitroděložní oplodnění (IUI), umělé oplodnění (IVF), intracytoplazmatická injekce spermie (ICSI).

Videem asistovaná torakoskopická chirurgie neboli VATS (zkratka pochází z anglického názvu video-assisted thoracoscopic surgery) je miniinvazivní chirurgická technika, která se používá k diagnostice a léčbě zdravotních potíží v oblasti hrudníku. Při VATS je do pacientova hrudníku jedním nebo více malými řezy v hrudní stěně zavedena malá kamera (tzv. torakoskop) a chirurgické nástroje. Torakoskop přenáší obraz vnitřní strany pacientova hrudníku na monitor a navádí tak chirurga při provádění zákroku. Lékaři používají techniku VATS k provádění různých zákroků, například: biopsie k diagnostice karcinomu plic, maligního mezoteliomu a některých dalších typů zhoubných nádorů v oblasti hrudníku, některé typy operace plic, zákroky k odstranění přebytečné tekutiny nebo vzduchu z okolí plic (např. při pneumotoraxu), zákroky k léčbě některých typů poruch jícnu, zákrok k odstranění části nebo celého jícnu (ezofagektomie), chirurgické odstranění brzlíku (thymektomie), některé zákroky na srdci, žebrech, páteři a bránici. Viz také torakoskopie, chirurgie.

Totální laparoskopická hysterektomie neboli TLH (zkratka pochází z anglického názvu total laparoscopic hysterectomy) je jednou z několika metod provedení hysterektomie (chirurgického odstranění dělohy). Při této klasické laparoskopické operaci je do břišní dutiny pacientky zaveden optický přístroj a několik chirurgických nástrojů, vše skrze drobné řezy o velikosti 5–10 mm. Břišní dutina je pak naplněna oxidem uhličitým (CO2), aby měl chirurg během operace lepší přehled. Děloha je uvnitř břišní dutiny oddělena od pochvy a ostatních tkání podobným způsobem jako při abdominální hysterektomii, avšak ven z těla pacientky je vytažena skrze pochvu. Obrázek: Totální laparoskopická hysterektomie – schéma zákroku. (Zdroj: Česká gynekologická a porodnická společnost ČLS JEP) Viz také totální, laparoskopie, hysterektomie.

Zobrazeno 1 až 10 z 15

Počet výsledků